Search
  • Agencja FSM

Skuteczny e-marketing dla Twojej firmy

Updated: Nov 21, 2019

Tworząc jednoosobowe działalności gospodarcze, czy spółki myślimy o zysku, który generujemy dzięki sprzedaży produktów lub usług. Jednak praktycznie w każdej branży mamy konkurencję, dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie promowanie działalności. Tu, oprócz tradycyjnych form reklamy pojawia się Internet.

Internet daje narzędzia, które pozwalają na precyzyjne określenie grupy odbiorców, dzięki czemu trafiamy z ofertą do tych osób, które faktycznie są zainteresowane naszymi produktami lub usługami. Rezultaty promocji w sieci możemy na bieżąco sprawdzać, a reklamy możemy w dowolnym momencie modyfikować jeśli istnieje taka konieczność. Dodatkowo możemy w czasie rzeczywistym komunikować się z istniejącymi i potencjalnymi klientami, odpowiadając na ich zapytania i komentarze.

Większość nowych firm rozpoczyna działania od podpisania umowy z agencją marketingową, lub zatrudnienia specjalisty SEO. Jest to bardzo ważne, ponieważ pozycja strony w wynikach wyszukiwania wpływa znacząco na ilość wejść.


(Przeczytaj także: Jak treści na stronie i optymalizacja wpływają na pozycjonowanie)


Trzeba jednak pamiętać, że wysokiej pozycji w wyszukiwarce nie zbudujemy od razu, dlatego z pomocą przychodzi marketing internetowy, a dokładniej:


· Google Ads (dawniej Adwords)

· Social Media Marketing

· Marketing Szeptany

· Content Marketing

· E-mail Marketing


Google Ads (dawniej Adwords)


Kampania Google Ads to jedna z najpopularniejszych promocji na jaką decydują się firmy. Do wyboru mamy kilka form - linki sponsorowane, reklama display, Google shopping, kampanie YouTube i Gmail. Tu wybór najczęściej pada na linki sponsorowane, które wyświetlane są tuż nad wynikami wyszukiwania organicznego. Reklamodawca sam określa budżet na kampanię i płaci za kliknięcie, a nie wyświetlenie reklamy. Reklama display polega na wyświetlaniu kreacji graficznej na stronach sieci reklamowej Google, jak również YouTube, natomiast kampania zakupowa polega na wyświetlaniu produktów na głównej stronie wyszukiwarki, oraz w zakładce zakupy. Kampania Gmail polega na wyświetlaniu reklamy przypominającej zwykłą wiadomość e-mail, wyświetlanej w zakładce 'oferty' i 'społeczności'.


Social Media Marketing


Promowanie działalności w mediach społecznościowych cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem, ze względu na łatwość i szybkość w docieraniu do potencjalnych odbiorców. Najpopularniejsze media społecznościowe to:


Facebook

Jest to bez wątpienia najbardziej rozpoznawalny portal społecznościowy, co sprawia, że firmy chętnie promują tam swoją działalność poprzez tworzenie i prowadzenie Fanpage, dzięki któremu mogą kontaktować się z klientami, oraz analizować odbiorców i ich działania. Dodatkowo Facebook oferuje swoją własną platformę reklamową, dzięki której możemy dotrzeć do ściśle określonej grupy odbiorców, zwiększyć rozpoznawalność marki i sprzedaż.


Instagram

Tworząc kampanie reklamowe na portalu Facebook, możemy je również publikować na Instagramie, który cieszy się sporą popularnością szczególnie w branżach takich jak beauty i fashion. Portal podobnie jak Facebook jest używany do komunikacji z klientami poprzez posty i stories. Dodatkowa reklama jaką często spotykamy na Instagramie jest Influencer Marketing, czyli posty promujące dany produkt lub usługę przez wpływową osobę. Takie umowy zawierane są pomiędzy influencerem a firmą.


YouTube

Podobnie jak w przypadku influencerów z Instagrama, możemy zawrzeć umowę z wpływowym YouTuberem, który zareklamuje nasz biznes, lub możemy stworzyć kampanię za pomocą Google Ads. Posiadanie własnego kanału na YouTube daje świetną okazję do zaprezentowania swojej działalności poprzez zamieszczanie filmików instruktażowych, video poradników, oraz informacji z życia firmy.


Twitter

Jest to dość specyficzny portal, gdzie osoby i firmy publikują krótkie posty z hashtagami dotyczące różnych tematów, ale również najświeższe informacje dotyczące ważnych wydarzeń, w tym wydarzeń z życia firm. Twitter jest najbardziej popularny w polityce, sporcie, branży muzycznej i filmowej, oraz wśród dziennikarzy. Portal oferuje również Twitter Ads czyli płatne formy reklamy pozwalające na zdobycie nowych followersów i promocję Tweetów.


Linkedin

Dzięki portalowi Linkedin możemy pozyskać nowych kontrahentów i pokazać się jako ekspert w swojej dziedzinie poprzez udostępnianie materiałów tematycznych. Portal sprawdzi się świetnie szczególnie w usługach B2B. Linkedin podobnie jak Facebook, Google i Twitter posiada swoją własną platformę reklamową, która oferuje reklamy tekstowe, artykuły sponsorowane, oraz wiadomości sponsorowane Linkedin. Koszt reklamy jest wyższy w porównaniu z innymi portalami społecznościowymi.


Marketing Szeptany


Idea marketingu szeptanego, lub buzz marketingu to budowanie rozpoznawalności marki i kreowanie pozytywnego wizerunku poprzez publikowanie komentarzy na forach, czy pod artykułami, na blogach, oraz w mediach społecznościowych. Opinie w sieci cieszą się bardzo dużym zaufaniem. Pozytywne wpisy na wielu forach i portalach internetowych powodują większe zainteresowanie potencjalnych klientów, co przekłada się na liczbę konwersji. Dodatkowo buzz marketing ma pozytywny wpływ na pozycjonowanie.


Content Marketing


Do content marketingu zaliczamy:


· artykuły na blogu

· artykuły sponsorowane

· zakładkę FAO (najczęściej zadawane pytania)

· infografiki

· webinary i podcasty

· materiały wideo

· e-booki


Marketing treści jest szczególnie ważny z dwóch względów. Po pierwsze publikując materiały kreujemy wizerunek eksperta w swojej dziedzinie, przez co zwiększamy zaufanie istniejących, oraz potencjalnych klientów, po drugie unikalne odpowiednio skomponowane pod kątem SEO treści, są promowane przez Google poprzez wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania organicznego.


Email Marketing


Newslettery są stosunkowo tanią formą promocji i docierają do osób, które mogą być zainteresowane naszą ofertą, ponieważ otrzymują je osoby, które wyraziły zgodę na otrzymywanie wiadomości. Wiadomości mogą zawierać informacje z życia firmy, informacje o nowościach produktowych i promocjach, oraz kupony rabatowe.


Stosując te i inne formy promocji swojego biznesu należy pamiętać o analizowaniu statystyk i zachowań użytkowników, ponieważ te dane pozwalają nam ocenić skuteczność naszych działań, lub działania agencji marketingowych, które prowadzą dla nas kampanie reklamowe.


Analityka internetowa pozwala między innymi:


· określić odbiorców

· sprawdzić współczynnik konwersji

· poznać źródła wejść

· dowiedzieć się które produkty lub usługi są najczęściej kupowane lub przeglądane

· zoptymalizować koszty kampanii reklamowych


Najpopularniejszym, a zarazem najlepszym i przede wszystkim darmowym narzędziem pozwalającym na monitorowanie i analizowanie działań na stronie jest Google Analytics.

82 views

Skontaktuj się z nami

kontakt@agencjafsm.com

+48 791-041-838

ul. Dekabrystów 35B/113

42-218 Częstochowa

© 2019 by FSM
 

google-site-verification: googleab4691e2d9ccd15b.html