Search
  • Agencja FSM

Nadchodzi rewolucja zakupowa

Updated: Nov 21, 2019


Zakupy przez Internet zyskują w Polsce coraz większą popularność i zaufanie wśród konsumentów, stąd też wciąż powstają nowe sklepy internetowe i platformy sprzedażowe. Towary kupione przez Internet można zwrócić, ale wiąże się to z niedogodnościami i niejednokrotnie dodatkowymi kosztami, ponieważ często koszt przesyłki zwrotnej pokrywa kupujący. Jak zatem kupować w sieci?

Kiedyś chcąc dokonać zakupu sugerowaliśmy się opinią znajomych, albo rekomendacjami sprzedawców w sklepach stacjonarnych. Teraz rekomendacji szuka się w szczególności w sieci, a ostatnio coraz większą popularnością cieszą się filmiki na YouTube. W Stanach Zjednoczonych w latach 2016-2018 czas oglądania filmów o tematyce zakupów wzrósł ponad 5 razy. Według amerykańskich badań 90% kupujących odkryło nowe marki właśnie na YouTube. Filmiki zakupowe dotyczą kupowania zarówno on-line jak i off-line. Jeśli chodzi o sprzedaż stacjonarną pojawiły się nowe, nieco kontrowersyjne metody.


Kupuj to, co osoba przed Tobą


Jednym z nowych trendów zakupowych, który szczególnie przypadnie do gustu niezdecydowanym, jest kupowanie tego, co osoba przed Tobą. Twórca YouTube - Derek Gerard, zapoczątkował ten, dziwny, wirusowy trend publikując film, gdzie przez cały dzień kupował w fast foodach i marketach, to, co osoba przed nim. W ciągu 1.5 miesiąca od jego materiału, przesłano ponad 1200 filmików, które wyświetlone zostały 75 milionów razy. Choć dla niektórych może wydawać się do kuriozalne, to wiele osób przyznaje, że przytłoczone ogromną ilością produktów nie potrafią dokonać wyboru, dlatego chętnie sugerują się podpowiedziami i są otwarci na poznawanie nowych produktów przez YouTube.


Odwiedź najlepsze i najgorsze miejsca w mieście


Ponad 80% konsumentów zbiera opinie przed zakupem produktów i usług, bądź wizytą w restauracji, albo wycieczką. Ponad połowa pytanych powiedziała, że w pierwszej kolejności szuka opinii w Google, a następnie próbuje również innych źródeł. Dlatego, dla uwiarygodnienia opinii w sieci na YT pojawił się nowy trend - zaczęło się od odwiedzania najbardziej i najmniej rekomendowanych restauracji, a później rozszerzyło o hotele, atrakcje turystyczne i inne miejsca uznane za najlepsze i najgorsze w danym mieście.


Kupię wszystko, co uniesiesz


Jest to wyzwanie (ang. challenge), polegające na tym, że jedna osoba płaci za wszystko, co druga - członek rodziny, przyjaciel, znajomi, (a dla bardzo hojnych) osoba obca, może fizycznie donieść do kasy. Choć trzeba tu dysponować zasobnym portfelem, bo zakupy najczęściej dotyczą zakupu sprzętów RTV, trend ten cieszy sie sporą popularnością, w szczególności a Ameryce, skąd pochodzi ponad połowa filmików. Zasada jest jedna - bierz co chcesz i donieś do kasy, ale jeśli coś upuścisz, nie dostaniesz nic.


Są to dość niestandardowe metody zakupowe, ale istnieją również inne, mniej kontrowersyjne sposoby, dzięki którym firmy mogą zachęcić oglądających materiały na YouTube do zakupu swoich produktów, czy usług. Ponad 40% klientów na całym świecie mówi, że dokonali zakupu po obejrzeniu filmu na YT, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników mających wpływ na atrakcyjność przekazu.


Zaprezentuj swoje produkty w unikalny sposób


Internet zalewany jest cała masą wartościowych i bezwartościowych treści i filmów. Co minutę na YT pojawia się 500 godzin nagrań, co sprawia, że konkurencja jest ogromna i aby zaistnieć i zbudować świadomość marki, trzeba zaprezentować coś wyjątkowego - interesujący, unikalny tytuł, jak również atrakcyjny i niepowtarzalny format, czyli gra kolorami, animacjami. Każdy lubi się śmiać, więc zabawne elementy mogą również zachęcić do zakupu.


Pokaż jak działa Twój produkt


Jak już było wspomniane wyżej, ponad połowa Internautów, którzy szukali informacji/rekomendacji w Google, korzystają z YouTube, aby dowiedzieć się więcej. To idealna możliwość pokazania swoich produktów. Jeśli sprzedajesz odkurzacze piorące pokaż jak on działa. Jeśli masz firmę zajmującą się praniem dywanów pokaż jak to robisz. Wzbudzisz w ten sposób zaufanie i wygenerujesz konwersje.


Ułatw widzom kupowanie


Jeśli już przebrnęliśmy przez dwa poprzednie punkty i wzbudziliśmy chęć posiadania naszych produktów, czy zlecenia usług, należy dać możliwość dokonania bezproblemowych zakupów, tu z pomocą przyjdą linki do sklepu czy strony.


Konkurencja nie śpi, dlatego tak ważne jest aby być na bieżąco z nowinkami.

Jeśli chcesz wypromować swój biznes, a nie wiesz jak to zrobić, lub po prostu nie masz czasu.

Napisz do nas - kontakt@agencjafsm.com

125 views

Skontaktuj się z nami

kontakt@agencjafsm.com

+48 791-041-838

ul. Dekabrystów 35B/113

42-218 Częstochowa

© 2019 by FSM
 

google-site-verification: googleab4691e2d9ccd15b.html