Search
  • Agencja FSM

Jak tworzyć skuteczne reklamy na Facebooku?

Updated: Jan 3


Portal społecznościowy Facebook od lat jest liderem w swojej branży. Internauci spędzają na portalu kilka godzin dziennie, publikując posty ze swojego życia codziennego, wklejając linki do ciekawych artykułów i filmów, robiąc zakupy i przeglądając posty znajomych, które przeplatane są reklamami.

Ten artykuł, to zbiór wskazówek, dzięki którym zaczniesz tworzyć skuteczne reklamy na FB.


1. CEL

Zanim powiesz 'Zacznijmy reklamować się na Facebooku', zadaj sobie jedno bardzo krótkie i proste pytanie - 'Po co?'. Podejmowane przez nas działania muszą mieć cel, dlatego, tak ważne jest ustalenie jaki jest cel reklamy na FB, aby móc tworzyć skuteczne reklamy. Portal dzieli cele na trzy grupy - świadomość, działania, konwersja.


Świadomość


Platforma reklamowa portalu Facebook oferuje zwiększenie świadomości marki za pomocą opcji rozpoznawalność marki, oraz zasięg.

Opcja rozpoznawalność marki pozwala na dotarcie do osób, które najprawdopodobniej zwrócą uwagę na naszą reklamę. Mają na to wpływ algorytmy Facebooku. Opcja ta jest dobra dla reklamodawców, którzy chcą, aby użytkownicy portalu dowiedzieli się o ich istnieniu, ale niekoniecznie chcą, żeby odbiorcy od razu angażowali się w treści, rejestrację, kupowanie produktu itp.

Wybierając zasięg docieramy do możliwie największej ilości odbiorców z naszej grupy, ale nie liczmy w tym wypadku na dużą aktywność.


Działania


To najszersza grupa. Umożliwia tworzenie relacji z użytkownikami, buduje zaangażowanie. Do wyboru mamy:

Ruch - opcja ta kieruje odbiorców na wybraną przez nas stronę na Facebooku, lub poza nim, na przykład na stronę naszego produktu, czy artykuł na blogu.

Aktywność - jeśli chcesz aby post otrzymał dużo polubień, komentarzy i udostępnień, lub jeśli chcesz zainteresować potencjalnych odbiorców wydarzeniem, albo promocją jest to opcja dla Ciebie.

Instalacja aplikacji - wybierz tę opcję, jeśli chcesz promować swoją aplikację użytkownikom FB.

Wyświetlenia filmu - jeśli Twoim celem jest zdobycie jak największej ilość wyświetleń wideo, ta opcja z pewnością się sprawdzi.

Pozyskiwanie leadów (kontaktów) - jest to typ kampanii zoptymalizowany pod kątem dotarcia do jak największej liczby potencjalnych klientów za jak najniższą cenę. Jest to opcja dla Ciebie, jeśli twoim celem jest pozyskiwanie adresów e-mail, lub numerów telefonu.

Wiadomości - opcja która ma na celu zachęcenie odbiorców do wysłania do Ciebie wiadomości.


Konwersja


W tej grupie do wyboru mamy trzy opcje:

Konwersje - to najbardziej wymagająca opcja dla reklamodawców mających na celu zachęcenie odbiorców do skorzystania z usług firmy lub zakupu jej produktów, ze względu na konieczność skonfigurowania Facebook Piksel, czyli kodu umieszczonego w witrynie umożliwiającego między innymi śledzenie konwersji z reklam FB, przeglądanie statystyk, oraz tworzenie list odbiorów. Ta opcja dobrze sprawdza się z przypadku kampanii remarketingowych.

Sprzedaż z katalogu - aby móc korzystać z tej opcji konieczna jest integracja katalogu produktów z Facebookiem. Różnica pomiędzy zwykłą reklamą, a katalogiem polega na tym, że nie musimy tworzyć osobnej reklamy dla każdego produktu, tylko szablon, który wykorzystuje Piksel i wyświetla reklamy tylko tym użytkownikom, którzy podjęli na naszej stronie działania związane z konkretnym produktem.

Ruch w firmie, ostatnia z dostępnych na chwilę obecną opcji jest rozwiązaniem dla sklepów stacjonarnych, restauracji, salonów kosmetycznych i fryzjerskich, czyli miejsc do których klient musi fizycznie przyjść. Aplikacja daje nam możliwość przygotowanie szablonu, na bazie którego łatwo będziemy tworzyć reklamy jeśli firma posiada kilka adresów.


2. GRUPA ODBIORCÓW


Facebook posiada bardzo wiele informacji na temat swoich użytkowników. Gromadzi je na podstawie tego co sami udostępniają, jak na przykład data urodzenia, płeć, miejsce zamieszkania, stan cywilny, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, oraz analizując ich działania, czyli to co przeglądają, co lubią itp. Dzięki posiadanym przez portal danym jesteśmy w stanie kierować naszą ofertę do osób, które z największym prawdopodobieństwem będą nią zainteresowane.


3. WYJĄTKOWA KREACJA


Ilość postów dodawanych na Facebooku jest tak duża, że łatwo coś przegapić, dlatego szczególnie ważne jest aby nasza reklama była na tyle wyjątkowa, że każdy, komu się ona wyświetli zatrzyma wzrok i kliknie, aby dowiedzieć się więcej.


4. WEZWANIA DO DZIAŁANIA


Call to action, czyli wezwania do działania pozwalają na osiągnięcie większej ilości konwersji. Tworząc reklamę nie zapomnij o dodaniu przycisku z tekstem wzywającym do akcji (spróbuj, zarezerwuj, zadzwoń itp.)


5. DAJ COŚ OD SIEBIE


Użytkownik przeglądający Twoją stronę, o wiele chętniej zostanie klientem, jeśli coś dostanie. Może to być zniżka na zakupy, gratis dodawany do zamówienia, czy darmowa dostawa.


6. OPTYMALIZACJA


Jeśli przeszliśmy przez powyższe kroki i mamy widoczną reklamę na FB, nie możemy jej zostawić i czekać na to, co się wydarzy. Analizowanie wyników kampanii i właściwa optymalizacja, pozwoli na zmniejszenie kosztów reklamy.


Kierując się powyższymi wskazówkami mamy większą szansę na zaistnienie w najpopularniejszym social media, zwiększenie sprzedaży i wyprzedzenie konkurencji.


Nie masz czasu, żeby zająć się tym sam/sama? Nie ma problemu napisz do nas, a my zajmiemy się wszystkim.

212 views

Skontaktuj się z nami

kontakt@agencjafsm.com

+48 791-041-838

ul. Dekabrystów 35B/113

42-218 Częstochowa

© 2019 by FSM
 

google-site-verification: googleab4691e2d9ccd15b.html