Search
  • Agencja FSM

Jak treści na stronie i optymalizacja wpływają na pozycjonowanie

Updated: Nov 21, 2019


Tworząc strony i sklepy internetowe chcemy, aby witryna pojawiała się na najwyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania organicznego - mówiąc prościej, aby po wpisaniu przez użytkownika frazy związanej z naszą działalnością w wyszukiwarce Google, bo to najpopularniejsza wyszukiwarka w Polsce, pojawiała się nasza witryna. Co możemy zrobić, żeby poprawić wynik?


Content, content i jeszcze raz treść


Mimo tego, że praktycznie wszędzie słychać o tym jak ważna jest treść na stronie, wielu właścicieli stron i sklepów internetowych zapomina, lub ignoruje ten fakt. Przeprowadzając audyt SEO wciąż napotykam na sklepy, które nie mają opisu produktu, a to duży błąd, ponieważ Google tego nie lubi. Tworząc materiały na stronę należy pamiętać, żeby były oryginalne, zgodne z naszą działalnością, miały odpowiednią długość. Należy również zastosować słowa kluczowe.


Duplikowanie treści


Bardzo ważnym aspektem przy tworzeniu tekstów na stronę, opisów produktów, artykułów itp. jest unikalność treści. Obowiązuje całkowity zakaz używania CTRL-C, CTRL-V (kopiuj-wklej). Dotyczy to zarówno kopiowania wewnętrznego, czyli kopiowania treści z naszych podstron i wklejania ich w inne miejsca, jak i zewnętrznego, czyli po prostu z innych stron.


Maszynki do tworzenia tekstów


'Spryciarze' używają do tworzenia unikalnych treści maszynek - są to programy, które zmieniają tekst, tak aby był niepowtarzalny. Działa, to na zasadzie synonimów, ale wygenerowane w ten sposób artykuły nie mają żadnego sensu i są w rzeczywistości bezwartościowe dla użytkownika. Dlatego nie jest to polecany sposób. Dla przykładu wklejając do maszynki artykuł o torebkach ze skóry można otrzymać tekst typu - 'sprawdź ofertę torebek z cery'. Trzeba przyznać, że unikalne prawda?


Teraz trochę o aspektach technicznych...


Nagłówki H1, H2, H3


Nagłówki są używane w celu wyróżnienia tekstów na stronie. Pozwalają na podzielenie tekstu, dzięki czemu jest on łatwiejszy do czytania i bardziej przejrzysty. Doskonale nadają się do zastosowania fraz kluczowych, oraz ułatwiają robotom Google rozpoznanie tematyki.


Meta Tagi


Meta tagi są niezbędne dla robotów indeksujących Google. Powodują, że najważniejsze elementy strony są dobrze widocznie w kodzie HTML.

Meta Title - Pozwala robotom i użytkownikom rozpoznać temat podstrony, dlatego ważne jest aby zawierał słowa kluczowe. Powinien mieć ok. 50-60 znaków i być unikalny.

Meta Description - Jest to krótki, zawierający max. 200 znaków opis zawartości strony. Jest wyświetlany pod odnośnikiem na liście wyników wyszukiwania.

Oprócz właściwych materiałów tekstowych, ważna jest również optymalizacja techniczna. Aby strona pojawiała się wysoko w wyszukiwarce należy zadbać o poniższe elementy:


Niedziałające linki


To jeden z czynników, który ma negatywny wpływ na pozycję strony w Google. Dotyczy to zarówno linków wewnętrznych jak i zewnętrznych. Oprócz pozycji w wyszukiwarce, zbyt duża ilość błędów 404 (page not found) powoduje, że internauci, nie chcą już wchodzić na naszą stronę.


Przekierowanie 301


Jeśli strona została przeniesiona na inny adres URL należy pamiętać o zastosowaniu przekierowania 301, aby nie tracić ruchu. W przeciwieństwie to przekierowania 302, jest to przekierowanie stałe.


Struktura URL


Właściwa struktura adresu strony ma wpływ na pozycję, ponieważ daje informacje Google i Internautom o tematyce. Właściwa struktura powinna wyglądać następująco - https://www.agencjafsm.com/pozycjonowanie-sklepow widać tutaj, że jest to link prowadzący podstrony dotyczącej pozycjonowania sklepów. Jest to łatwe to rozszyfrowania zarówno dla użytkowników, oraz dla robotów Google. Link skonstruowany w sposób - https://www.agencjafsm.com/pozycjonowaniesklepow dla użytkownika będzie jeszcze w miarę czytelny, ale dla Google 'pozycjonowaniesklepow' to jedno słowo, a takiego nie ma, więc czego dotyczy strona? Najgorszą formą adresu URL jaką możemy zastosować to np. https://www.agencjafsm.com/o2%gts0gb%w jest to nieczytelne zarówno dla Google i użytkowników.


Przystosowanie strony do wyświetlania na urządzeniach mobilnych


Z uwagi na to, że bardzo duży ruch na stronach generują użytkownicy urządzeń mobilnych Google zadbało aby pozycja stron przyjaznych dla urządzeń mobilnych była wyższa.


Szybkość ładowania strony


Google docenia strony, które ładują się szybko. Dotyczy to zarówno otwierania się strony na urządzeniach desktopowych, ale również mobilnych (te ładują się wolniej). Jeśli strona ładuje się zbyt wolno po pierwsze źle wpływa to na user experience, a po drugie Google obniża pozycję takich stron.


SITEMAP.XML


Mapa strony umożliwia robotom Google poruszanie się po witrynie, dzięki czemu strony mogą być szybciej i lepiej zaindeksowane. Ważne jest aby mapa była aktualna, w przeciwnym razie roboty uznają stronę za bezwartościową, a to oczywiście będzie miało wpływ na pozycję.


ROBOTS.TXT


To 'gadu-gadu' z robotami, dzięki któremu informujemy które skrypty, grafiki, czy podstrony mogą być indeksowane, a które nie.


Flash


Google nie lubi stron opartych na Flash, ze względu na spore obciążenie związane z dużą ilością grafik i animacji. Poza tym Flash i tak niedługo całkowicie zniknie.


Są to podstawowe elementy mające wpływ na podniesienie pozycji w wynikach wyszukiwania na konkretne frazy kluczowe. Szczegółową analizę przeprowadzamy podczas audytu strony pod kątem SEO. Oprócz powyższych elementów należy również zadbać, aby sama strona była jak najbardziej przejrzysta i intuicyjna, tak aby każdy mógł się po niej z łatwością poruszać. Kiedy powyższe elementy będą już 'odhaczone' możemy dalej budować pozycję strony za pomocą linków.

124 views

Skontaktuj się z nami

kontakt@agencjafsm.com

+48 791-041-838

ul. Dekabrystów 35B/113

42-218 Częstochowa

© 2019 by FSM
 

google-site-verification: googleab4691e2d9ccd15b.html